Arhiiv

Uudised
 

Teavituskampaania kasutaud autodest (30 aprill 2014)


Lugupeetud kohaliku omavalitsuse esindaja

Tarbijakaitseamet, maksu- ja tolliamet ning maanteeamet jätkavad 2013. aasta kevadel alguse saanud kasutatud autode turu korrastamist uue teavituskampaania ja ühiskontrollidega, millesse on kaasatud politsei- ja piirivalveamet. Kampaania kestab 2014. aasta 14. aprillist 18. maini.

Tarbijakaitseameti hinnangul on senise ühistegevuse tulemusena muutunud turul ühest küljest kõik, aga teisest küljest paraku mitte midagi. Ettevõtjate endi sõnul on tarbijad ärganud ning see on loonud ka ettevõtjates arusaama, et korrektse ja põhjaliku teabe esitamisega on võimalik üles ehitada pikaajaline konkurentsieelis. Paraku tegutseb turul jätkuvalt hulk müüjaid, kes varjavad teadlikult sõiduki tausta või manipuleerivad sellega.

Siiski koputab tarbijakaitseamet ka tarbijate südametunnistusele – kasutatud auto ostmisel tuleb arvestada, et see pole enam uus. Seega ei saa eeldada, et autol ei ilmne pärast ostu ühtegi viga, ja tegemist ei pruugi olla tootmisvigadega.

Maanteeamet leiab, et autoostja võiks olla teadlik sõiduki tegelikust ajaloost. Selleks avas amet 2014. aastal e-teeninduse, kus saab kontrollida kõigi Eesti registris olnud sõidukite tehnilisi andmeid ja ajalugu.  E-teenindus on ka turvaline – ostja ja müüja on üheselt tuvastatavad. Ka riigilõiv on e-teeninduses 20 protsenti soodsam kui liiklusregistri büroos.

Maksu- ja tolliamet jätkab pettuste vähendamiseks intensiivset kontrolli. Amet keskendub nüüdsest lisaks viimastel kuudel tähelepanu all olnud vähekasutatud autode kontrollile ka rahva seas aastaid tuntud automüügipiirkondadele, nagu Kadaka tee Tallinnas või Raadi Tartus. Nendes piirkondades võib inimene aktiivset ettevõtlust oma silmaga näha, kuid maksude laekumine seal tegutsevatelt ettevõtetelt on reeglina olematu. Samuti jätkatakse füüsilisest isikutest autokauplejate kontrollimisega.

Kolme ameti soov on anda inimestele head nõu, kuidas kontrollida enne auto ostu auto ajalugu, tehnilist korrasolekut ja auto tegelikku läbisõitu, aga ka seda, kes on auto tegelik müüja. Samuti soovivad ametid juhtida tarbijate tähelepanu võimalikele probleemidele ja suurendada nii ostjate kui ettevõtjate teadlikkust oma õigustest ja kohustustest. Seekordne kampaania on suuresti suunatud venekeelsele elanikkonnale.

Kuna kasutatud autode ost ja müük puudutab ka kohaliku omavalitsuse elanikke, siis palume teil näiteks teie omavalitsuse veebilehel võimalusel kasutatud autode teemalist infot levitada.

Selleks lisame kirjale nii eesti- kui venekeelsed veebibännerid, mida saate võimalusel oma kodulehel kasutada. Palume eestikeelse bänneri lisamisel linkida see meie kampaaniateemalisele veebilehele www.ostatargalt.ee, venekeelse bänneri lisamisel veebilehele www.pakupaisumom.ee. Juhul kui soovite mõnes teises mõõdus bännerit, siis võtke palun ühendust Anne-Ly Palgiga e-posti aadressil anne-ly.palk@tarbijakaitseamet.ee.  

Meil on valminud ka neli õpetlikku Youtubei videoklippi:

·       „Kasutatud auto ostmine“ eesti ja vene keeles,

·       „Kuidas kontrollida kasutatud autot?“ eesti ja vene keeles,

·       „Auto taustakontroll“ eesti ja vene keeles,

·       „Kuidas ostja autosse armuma panna?“ eesti ja vene keeles.

Lisaks sellele leiab regulaarselt kasulikke nõuandeid

·       tarbijakaitseameti Facebooki lehelt

www.facebook.com/tarbijakaitseamet,

·       maanteeameti Facebooki lehelt https://www.facebook.com/mnt.ee  ja

·       maksu- ja tolliameti Facebooki lehelt

https://www.facebook.com/maksujatolliamet.

Küsimuste või probleemide korral võtke palun ühendust Epp Joalaga e-posti aadressil epp.joala@tarbijakaitseamet.ee.

 

Meeldivale koostööle lootma jäädes

Epp Joala

Tarbijakaitseamet

Tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonna spetsialist

6 201 912

 

 

Tarbijakaitseamet
Rahukohtu 2
10130 Tallinn EESTI
Telefon: 6 201 700

Infotelefon: 6 201 707
Faks: 6 201 701Tagasi

 
 

 
esilehele | prindi lehekülg | tagasi | üles