Arhiiv

Uudised
 

EV100 igas külas (27 september 2017)

Ühise ettevõtmise ''EV100 igas külas'' eesmärgiks on see, et üksi inimene ei jää Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamisest ilma. See projekt annab igale külale, linnale ja selle kogukonnale võimaluse valida EV100 juubeliperioodist välja üks päev, millal nemad on sünnipäevalapse rollis ja peavad Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva.

Eesti Vabariigi 100. sünnipäev on meie kõigi pidu. Mida aga teha, et sündmused, millega seda ajavahemikus aprillist 2017 kuni veebruarini 2020 tähistatakse, ei koonduks ainult pealinna ja teistesse suurematesse linnadesse?
 Nii ongi programmi ''EV100 igas külas'' eesmärgiks, et ükski küla ega linn, ükski paik ega kogukond ei jääks Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamisest eemale.
 Selleks pole vaja muud, kui endale pikast juubeliperioodist valida välja üks päev, mil Eesti sünnipäev oma õuele, külaplatsile või linnaväljakule kutsuda ja seda siis seal koos endiste ja praeguste elanike, lähemate ja kaugemate sõprade ning naabritega väärikalt tähistada.
Heaks eeskujuks Läänemaal on Kinksi küla,  Risti-Virtsu maantee ääres on nüüd kohalikku kooliajalugu meenutav pink. Selle pingi paigaldamine on kingitus Eesti Vabariik 100 ja Karuse kihelkonnakool 300 tähistamiseks.

 Kinksi külaseltsi ühe eestvedaja Eha Kuke sõnul on kunagise kooli kohale Köstrimäele paigaldatav pink pühendatud Karuse koolihariduse 300. aastapäevale. „On teada, et 1693 oli Karusel koolimaja, kuid polnud õpilasi. 1717. aasta visitatsiooni järgi on aga lapsed koolis olemas,' rääkis Kukk.

Samal kohal tegutses kool 200 aastat, kuni 1917 suunati lapsed Karuselt Tuudi kooli.

Mälestuspink avati 2. septembri keskpäeval ja sellele järgnes samas ajalootund, kus meenutati Karuse kandi koolilugu ja esinevad Kõmsi kooli lapsed. 

2. septembril 2017 kogunes Köstrimäele suur hulk inimesi, et tähistada Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ja avada üheskoos selleks puhuks Kinksi külla rajatud kingitus. 
 Kingituseks rajas Kinksi Küla Selts endise kooli asukohale sümboolse klassiruumi ja kivist koolipingi, väärtustades sellega hariduse osatähtsust meie rahva ja riigi arengus ning kauni emakeele säilimisel. Laual olevasse avatud raamatusse on kirjutatud, et aastal 1717 alustas siin tegevust esimene talurahva kool Lõuna-Läänemaal - Karuse kihelkonnakool. Eesti Vabariigi kingitusena on kivipingile kinnitatud märgis 'Eesti Vabariik 100 Kinksis 2.09.2017.'  
 Tervituskõned meelitasid mõtted kooliaega!
http://www.kinksi.ee/upload/editor/images/news/700%282%29.png


See on ilus näide, kuidas pidada meie Eesti Vabariiki tema sünnipäeval meeles. Kõik vallad,  külad, kogukonnad, andke teada oma mõtetest ja tegudest seoses teie poolt tehtava kingitusega.

Milline võiks olla ühe kogukonna kingitus oma riigi sajandal sünnipäeval? 

Eks ikka selle kogukonna nägu ja tegu, täpselt nii suur või väike nagu sel kogukonnal jaksu ja tahtmist on. Peaasi, et on üheskoos, südame ja mõttega tehtud. Miski, mille tegemisest ammu unistatud, mõeldud, millest puudustki tuntud. Nüüd – Eesti 100. sünnipäeval – ongi aeg sellised mõtted ja unistused üles leida, teoks teha, ellu kutsuda. Olgu selleks siis lipuväljaku, mänguplatsi, kogukonna aia vm rajamine; kogukonna kroonika või näitemängu kirjutamine; kogukonnale olulisele paigale/hoonele/vms uue elu andmine; oluliste inimeste, sündmuste, paikade mälestuse jäädvustamine ja ikka nii edasi – tähtis on, et EV100 ajal loodu/ellu kutsutu/rajatu jääks ja oleks kõigile rõõmuks ka tulevikus, kui sünnipäev seljataga.

Kõik ühiskingitusega liitunud kogukonnad saavad  kantud ka „EV100 igas külas' kaardile ja kalendrisse https://www.ev100.ee/et/ev100-igas-kylas

Oma pidude/kingituste pilte saavad kogukonnad näidata ja teiste omi vaadata portaalis https://www.ev100.err.ee/

 Teie mõtete ja ideede elluviimisel on abiks Läänemaa EV100 külade koordinaator
 Ene Sarapuu ene@kklm.eeTagasi

 
 

 
esilehele | prindi lehekülg | tagasi | üles